Každé zariadenie, či už počítač alebo telefón, ktoré chce komunikovať s okolitým svetom, sa musí pripojiť na nejakú sieť. Predpokladáme, že interné pripojenie, či už z kancelárie alebo z domova, majú všetci ošetrené a upravené podľa potrieb jednotlivých organizácií či osôb, prípadne podľa našich predchádzajúcich odporúčaní. Primárne by sme však radi upozornili na externé pripájanie do verejných WIFI a iných nezabezpečených sietí a hotspotov.
Pripájanie zariadení k verejnej WIFI/Hotspotom je v dnešnej dobe z pohľadu kybernetickej bezpečnosti prirovnávané k „ruskej rulete s automatickou zbraňou“ – jednoducho veľmi riskantné. Nikdy totiž neviete, kto je v danej sieti a už vôbec nemôžete vedieť, čo sa v nej odohráva, kto počúva a kto chce zbierať Vaše dáta.
Pripojenie je možné použiť iba za predpokladu, že sa budete riadiť striktnými pravidlami. Tými pravidlami sú konfigurácia a nasadenie VPN (Virtual Private Network) – toto zariadenie/SW zašifruje komunikáciu medzi zariadením a koncovým bodom/Vašou spoločnosťou, a to s tým, že túto komunikáciu pri správnom nastavení „vyčistí“ a „preženie“ cez firemné Firewally a iné bezpečnostné prvky v organizácii. Také pripojenie musí vždy prebiehať nevyhnutne nutnú dobu a nemali by sa pri takomto rizikovom spojení zasielať žiadne citlivé dáta. Čím dlhšiu dobu ste pripojení, tým väčšiu šancu má útočník získať údaje z Vášho zariadenia.
Omnoho bezpečnejšie je použiť svoj mobilný telefón a funkciu HotSpot so zapnutým zabezpečením spoločne s použitím funkcie VPN. V dnešnej dobe vysokorýchlostného dátového spojenia cez mobilnú sieť, sa zdá byť funkcia verejnej WIFI alebo Hotspotu už pomerne zastaralá a nebezpečná.
Bezpečné prehliadanie webových stránok zahŕňa niekoľko krokov, ktoré chránia používateľa pred kybernetickými hrozbami. Patrí sem používanie aktuálneho antivírusového softvéru, pravidelná aktualizácia operačného systému a aplikácií, vyhýbanie sa podozrivým odkazom a sťahovanie súborov iba z dôveryhodných zdrojov. Dôležité je tiež pravidelné čistenie cache a cookies, čo môže znížiť riziko sledovania a útokov.
Bezpečné weby sú tie, ktoré používajú HTTPS protokol, čo znamená, že komunikácia medzi používateľom a webovou stránkou je šifrovaná a chránená proti odpočúvaniu. Tieto weby majú v adresnom riadku prehliadača ikonu zámku, čo indikuje, že sú zabezpečené. Vždy je dobré overiť legitimitu webových stránok, najmä pri zadávaní osobných údajov alebo vykonávaní online platieb.
Overovanie webových stránok (url adries) je možné napríklad na adrese https://www.virustotal.com/gui/home/url, alebo na iných adresách s podobnými funkciami. Následne by Vám mala prísť odpoveď v podobnom formáte.
Nebezpečný web označovaný ako Darkweb je časť internetu, ktorá nie je indexovaná vyhľadávačmi a je prístupná iba prostredníctvom špeciálnych softvérových nástrojov, ako je napríklad „Tor“. Darkweb je často spájaný s nelegálnymi aktivitami, ako je obchod s drogami, zbraňami a kradnutými údajmi. Pre bežných používateľov je dôležité sa darkwebu vyhýbať a sústrediť sa na bezpečné a legálne časti internetu. Nebezpečné môžu byť aj rôzne odkazy, ktoré dostávate do e-mailu, SMS a iných aplikácií.
Tak už viete, čo sa skrýva za bezpečným a funkčným pripojením do Vašej organizácie? Pokiaľ potrebujete pomoc s bezpečným pripojením, neváhajte nás kontaktovať!