Bezpečnostné riešenia
21 apríla, 2022 Martina Mišáková

Ako sa chrániť pred kyberstalkingom?

S4B

Kyberstalking alebo online stalking je definovaný ako využívanie online technológií na obťažovanie a vyhrážanie vybranej obete. Môže sa stať komukoľvek bez ohľadu na vek a pohlavie.

Vývoj technológií a rozvoj sociálnych sietí uľahčil stalkerom sledovanie a obťažovanie ich cieľov. Anonymita digitálneho sveta umožňuje online stalkerom zhromažďovať informácie a terorizovať obete bez toho, aby so svojimi cieľmi fyzicky komunikovali.

Rozpoznanie správania kyberstalkingov

Podľa prieskumu z januára 2020 sa 44 % používateľov internetu stretlo s nejakou formou obťažovania na internete. Konkrétne 28 % z nich uviedlo závažnú formu obťažovania na internete vrátane fyzických hrozieb a prenasledovania. Navyše 77 % obetí uvádza, že obťažovanie alebo prenasledovanie prebehlo na Facebooku.

Kybernetickí prenasledovatelia používajú na zastrašovanie, ponižovanie a kontrolu obetí rôzne taktiky, ako napríklad: nadmerné komentovanie príspevkov na sociálnych sieťach, ktoré cieľ obťažovania zverejňuje, zasielanie výhražných a nevyžiadaných sexuálne explicitných e-mailov, správ alebo textových správ, označovanie obete v príspevkoch bez jej súhlasu, označovanie obete v príspevkoch bez jej súhlasu, vydávanie sa za obeť na sociálnych sieťach, Nabúranie alebo únos zariadenia a online účtov, bombardovanie cieľa správami a to aj potom, čo je páchateľ požiadaný, aby prestal.

Stalking môže prebiehať prostredníctvom e-mailu, aplikácií na zasielanie rýchlych správ, textových správ, špehovacieho softvéru nainštalovaného v zariadení a dokonca aj zariadení GPS namontovaných na vozidle obete. Páchatelia vyhľadávajú svoje obete vo vyhľadávačoch, chatovacích miestnostiach, blogoch a na webových stránkach sociálnych médií ako sú Facebook, Instagram, Twitter a LinkedIn. Tieto platformy umožňujú stalkerom zhromažďovať osobné informácie, ktoré môžu použiť proti obete a určiť jej polohu v reálnom svete.

Ako sa chrániť pred kyberstalkingom?

Skúste si vygoogliť, aké informácie o vás môže stalker nájsť na internete. Možno budete prekvapení, ako ľahko je možné z webu získať osobné údaje ako je telefónne číslo, pracovisko alebo adresa bydliska. Portfólio cieľov sa ešte rozšíri, keď k nim pridáte informácie z profilov vašej rodiny alebo priateľov na sociálnych sieťach…

Okrem rozpoznania správania kyberstalkerov musia jednotlivci prijať proaktívne opatrenia a obmedziť zbytočné vystavovanie sa online, aby ochránili svoju digitálnu i fyzickú pohodu. Preto je potrebné vykonať:

  • Skontrolujte a zmeňte heslá všetkých online účtov
    • Povoľte prísne nastavenie ochrany súkromia na platformách sociálnych médií
    • Vypnite všetky verejne dostupné itineráre alebo kalendáre
    • Obmedzte online zdieľanie s osobami mimo okruhu vašich blízkych priateľov alebo rodiny
    • Prejdite zoznamy priateľov a odstráňte alebo zablokujte neznáme osoby
    • Vypnite metadáta lokalizačných služieb pri zverejňovaní fotografií na internete, pretože môžu prenasledovateľovi umožniť vysledovať miesto vášho pobytu
    • Používajte bezpečnostné riešenia a sieť VPN, aby ste sa ochránili pred útokmi malwaru a odpočúvaním vašej siete
    • Vyhnite sa používaniu možnosti prihlásenia na Facebooku
    • Neposkytujte citlivé alebo osobne identifikovateľné informácie, ako je vaše celé meno, telefónne číslo, adresa bydliska alebo pracoviska, osobám, s ktorými sa zoznámite online, v chatovacích miestnostiach, na sociálnych sieťach alebo herných platformách
    • Blokujte osoby a nahláste ich platforme sociálnych médií

Bitdefender Digital Identity Protection

Nástroj Bitdefender Digital Identity Protection vám umožňuje sledovať digitálnu stopu, ktorú za sebou zanechávate na webe. Verejne prístupné informácie, ako je vaše meno, vek, e-mailová adresa, telefónne čísla a zamestnanie, vzdelanie a obrázky sú zoskupené do kategórií, čo vám umožňuje ľahko analyzovať zdroje informácií. Používatelia si môžu zvoliť prístup k týmto údajom a podľa toho ich odstrániť.

Hoci nie každý kyberstalking zahŕňa závažné online obťažovanie, obete môžu pociťovať širokú škálu fyzických a emocionálnych následkov, ktoré narúšajú život a psychický stav jednotlivcov.

Väčšina kyberstalkerov svoju obeť tak či onak pozná. V niektorých prípadoch môže byť stalkerom bývalý priateľ alebo partner a dokonca aj spolupracovník.

Ak sa vy, váš priateľ alebo člen rodiny niekedy stretnete so stalkingovým správaním, cítite sa ohrození alebo vystrašení, okamžite to nahláste na políciu. Odložte si snímky obrazovky, urážlivé e-maily alebo textové správy ako dôkazový materiál, ktorý v prípade potreby odovzdáte orgánom činným v tresnom konaní.

Chcete si byť istý, že ste riadne zabezpečený proti možným kybernetickým hroznám? Neváhajte nás kontaktovať, spolu preberieme vhodné riešenia pre Vašu kybernetickú bezpečnosť.

Originálny článok nájdete na: Bitdefender.cz